Support > Installation

Προεπισκόπηση σε εικόνες στο διαχειριστή πολυμέσων

(1/3) > >>

spaan:
Καλησπέρα σας
Δεν μου εμφανίζει σωστά την προεπισκόπηση σε μερικές εικόνες στο διαχειριστή πολυμέσων μια βοήθεια παρακαλώ πολύ

armpouniotis:
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω... Παρ' όλα αυτά, οι εικόνες εμφανίζονται σωστά στα άρθρα.
Ίσως μας βοηθήσει ο datahell πάνω σε αυτό το θέμα.

Χρήστος

spaan:
Kαι εμένα εμφανίζονται μια χαρά στα άρθρα  :)

datahell:
Δεν υπάρχει κάποιο θέμα στο διαχειριστή πολυμέσων. Το πρόβλημα που αναφέρετε είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στις ονομασίες των εικόνων. Πχ ανεβάστε μία εικόνα με όνομα "test.jpg", έχετε πρόβλημα; Φαντάζομαι όχι. Αν χρησιμοποιείται περίεργα σύμβολα (ή και ελληνικά στα αρχεία τότε μπορεί να προκύψουν πάμπολα θέματα. Πχ κακό όνομα αρχείου: "Κρήτη / Χανιά.jpg"

Επίσης τις μικρογραφίες μπορεί να τις μπλοκάρει ο Defender. Γιατί; Γιατί το όνομα της εικόνας περνάει στην url της μικρογραφίας πράγμα που μπορεί να ενεργοποιήσει τον Defender. Μπορεί ακόμα να παράγεται κάποιο error από τον server, πχ forbidden. Παράδειγμα URL εικονιδίου:

https://example.com/estia/inner.php/emedia/connect/?mode=preview&path=images%2Farticles%2Fsomething.jpg&thumbnail=true

Χρυσός κανόνας όσον αφορά τις ονομασίες αρχείων, στο internet ή και τοπικά στον υπολογιστή μας: ΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΡΧΕΊΩΝ. Αποφύγεται κενά και ειδικά σύμβολα.

Αν το πρόβλημα δεν οφείλεται στο όνομα του αρχείου τότε ελέγξτε τις καταγραφές του Elxis για σφάλματα (Ιστότοπος > Καταγραφές  eror.log/warning.log)
Τέλος, το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται ακόμα και σε αδυναμία του server να παράξει τα εικονίδια "on-the-fly" (πχ μη επαρκής μνήμη στην php). Αυτό βέβαια θα το έκανε σε φακέλους με πολλά εικονίδια, όχι σε λίγα.

armpouniotis:
Πολύ καλή η τοποθέτησή σου datahell ! Σίγουρα κάτι από αυτά που αναφέρεις θα είναι η λύση !
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

Χρήστος

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version