Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

Εμφάνιση σελίδας ανωτέρου επιπέδου μετά από σύνδεση

(1/4) > >>

Dimitris Kanatas:
Γεια σας,

Σήμερα διαπίστωσα πως οι δημοσιευμένες σελίδες που το επίπεδο πρόσβασης είναι μεγαλύτερο από εκείνο που είναι ο επισκέπτης εμφανίζονται σαν να μην υπάρχουν, να μην έχουν δημοσιευτεί. Πιστεύω πως είναι λάθος αυτό και παραπλανεί τον επισκέπτη μιας και με σύνδεση θα μπορούσε να έχει πρόσβαση σε υλικό ή σελίδα που έχει δημοσιευτεί.

Μήπως να το δούμε έτσι ώστε αντί  "Το άρθρο που ζητήσατε δεν βρέθηκε!" να τον οδηγούμε σε μια φόρμα για σύνδεση ή εγγραφή;

Εξάλλου δημοσιευμένο το έχουμε...

datahell:
Το Elxis λειτουργεί με κύριο γνώμονα την ασφάλεια. Εάν δεν επιτρέπεται να δεις ένα αντικείμενο το Elxis σου λέει ότι δεν υπάρχει (για σένα). Είναι σαν να είναι δημοσιευμένο μόνο για συγκεκριμένους χρήστες και για σένα να μην είναι δημοσιευμένο. Αν σου έλεγε ότι δεν έχεις πρόσβαση θα "μαρτυρούσε" κρυφό περιεχόμενο. Γι αυτό το λόγο το έχουμε φτιάξει έτσι.

Ωστόσο μπορείς να αλλάξεις αυτή τη λειτουργία χωρίς να πειράξεις το Elxis. Tο έχω κάνει για κάποιον σχετικά πρόσφατα. Ο τρόπος είναι με μία δική σου exit 404 page στο template που χρησιμοποιείς. Σε αυτή τη σελίδα πριν εμφανίσεις το "Η σελίδα δεν βρέθηκε" ελέχγεις αν πρόκειται για σελίδα που υπάρχει και δεν επιτρέπεται να δει. Αν ισχύει αυτό αντί του μηνύματος η σελίδα δεν βρέθηκε του εμφανίζεις ένα μήνυμα όπως "Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα" και αν θες και link προς σελίδα login, εγγραφής, αγοράς συνδρομής, κλπ.

Dimitris Kanatas:
Γιάννη θα διαφωνίσω σε αυτό μιας και εάν δεν επιτρέπεται να δεις ένα αντικείμενο το Elxis να σου λέει ότι δεν επιτρέπεται να το δεις και να σου δείχνει τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσες να το δεις (αν αυτό προβλέπεται από τον συγγραφέα).

Βασικά θέλω να συμπληρωθεί μια φόρμα από κάποιους χρήστες αλλά αν στείλω σύνδεσμο θα νομίζουν πως έγινε λάθος πριν προλάβουν να συνδεθούν. Και δεν ακούγεται ιδιαίτερα καλό αν τους γράψω πρώτα συνδεθείτε από αυτό το σύνδεσμο για να δείτε πως υπάρχει η φόρμα από τον άλλο σύνδεσμο.

Ακόμα και για περιεχόμενο αποκλειστικό για μέλη.... πώς θα τους στέλνατε e-mail με συνδέσμους προς αυτό όταν θα τους πετάει ως πρώτη οθόνη πως το περιεχόμενο δεν υπάρχει;

Μου φαίνεται προβληματικό! Δε ξέρω....

nikos:

--- Quote from: Dimitris Kanatas on November 10, 2021, 23:12:32 ---...
Μου φαίνεται προβληματικό! Δε ξέρω....

--- End quote ---

Κάθε άλλο, έτσι όπως έχει είναι το σωστό και αυτή ήταν πάντα η ισχύουσα φιλοσοφία - λειτουργία εμφάνισης περιεχομένου στο Elxis από την πρώτη έκδοση έως σήμερα.

Dimitris Kanatas:
Νίκο θα επιμείνω στην άποψη αυτή γιατί φαντάσου αν στο gov.gr να σου πετούσε σελίδα πως το περιεχόμενο δεν υπάρχει κάθε φορά που προσπαθούσες να μπεις σε περιεχόμενο που απαιτείται η σύνδεση. Είναι παραπλανητικό και νομίζω πως πρέπει να επανεξετάσουμε το θέμα. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version