Ελληνικό Forum > Δημόσιο Βήμα

Νόμος για την προσβασιμότητα των ιστότοπων και των εφαρμογών

(1/3) > >>

Dimitris Kanatas:
Ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία: α) της Οδηγίας (ΕΕ) 2016/2102 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 26ης Οκτωβρίου 2016, για την προσβασιμότητα των ιστότοπων και των εφαρμογών για φορητές συσκευές των οργανισμών του δημόσιου τομέα και β) του άρθρου 1 της Οδηγίας (ΕΕ) 2017/2455 του Συμβουλίου της 5ης Δεκεμβρίου 2017.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikoinonies-telepikoinonies-telephonia/nomos-4591-2019-phek-19a-12-2-2019.html

Παιδιά για να χρησιμοποιηθεί το elxis σε δημόσιους οργανισμούς (π.χ. σχολεία, υπηρεσίες κ.α.) θα πρέπει να δημιουργηθεί tempate με υποστήριξη για τα Άτομα με αναπηρίες» (Α.μεΑ.) π.χ. όπως εδώ.

Νομίζω πως θα πρέπει να το δούμε...

Blacksoll:

--- Quote ---θα πρέπει να δημιουργηθεί tempate με υποστήριξη για τα Άτομα με αναπηρίες» (Α.μεΑ.)
--- End quote ---

Ή μπορεί ίσως αυτή η υποστήριξη να γίνει μέσω ενός module έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλα τα template. Δέν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό αυτό μια και δεν μπορώ να γράψω ούτε μια γραμμή κώδικα............

Dimitris Kanatas:

--- Quote from: Blacksoll on June 30, 2019, 11:36:26 ---
--- Quote ---θα πρέπει να δημιουργηθεί tempate με υποστήριξη για τα Άτομα με αναπηρίες» (Α.μεΑ.)
--- End quote ---

Ή μπορεί ίσως αυτή η υποστήριξη να γίνει μέσω ενός module έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλα τα template. Δέν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό αυτό μια και δεν μπορώ να γράψω ούτε μια γραμμή κώδικα............

--- End quote ---

Νομίζω πως πρέπει σε μια αναβάθμιση να προστεθεί στον πυρήνα η δυνατότητα αυτή και να χρησιμοποιείται από το template του κάθε site. Μόνο ο Γιάννης μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα αυτό. Πάντως θα αποτελέσει μια σημαντική διαφορά από τα υπόλοιπα CMS μια τέτοια, από τον πυρήνα, δυνατότητα και φυσικά κίνητρο για την διευρυμένη χρήση του elxis5.

xmanhattan:
Συμφωνώ ότι είναι καλή ιδέα να υπάρχει κάποιο module ή / και προσθετά του template για τα άτομα με αναπηρίες.

Είδα αυτή την ιστοσελίδα του Δήμου, αλλά αναρωτώ γιατί το "privacy policy" και τα στοιχεία επιλογής της αναπηρίας είναι στα Αγγλικά;;;  Δεν το γράφω αυτό ως σαρκασμό, απλά το επιδεικνύω.

Dimitris Kanatas:

--- Quote from: xmanhattan on July 02, 2019, 12:19:43 ---Συμφωνώ ότι είναι καλή ιδέα να υπάρχει κάποιο module ή / και προσθετά του template για τα άτομα με αναπηρίες.

Είδα αυτή την ιστοσελίδα του Δήμου, αλλά αναρωτώ γιατί το "privacy policy" και τα στοιχεία επιλογής της αναπηρίας είναι στα Αγγλικά;;;  Δεν το γράφω αυτό ως σαρκασμό, απλά το επιδεικνύω.

--- End quote ---

Πάντως ως λειτουργία είναι χρηστική και πλέον υποχρεωτική τουλάχιστον για τα sites του Δημοσίου.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version