Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

Ένα μικρό θέμα

<< < (8/8)

datahell:
Επειδή βαρέθηκα το θέμα έβγαλα νέα έκδοση (1.3) με τις διορθώσεις για το Elxis 5.x.
https://www.elxis.net/edc/templates/148.html

Σημείωση: Το template IOS Travel έχει φτιαχθεί για το Elxis 4.x και δεν περιέχει τις css κλάσεις του 5.x. Έτσι όπου θέλετε να κάνετε αλλαγές (πχ στα χρώματα) προσθέστε τες στο τέλος του αρχείο template.css.

Dimitris Kanatas:
Γεια σου Γιάννη,

Ευχαριστούμε για το χρόνο σου. Θέλω να ελέγξεις αν είναί λάθος η παρακάτω γραμμή κώδικα...

$block_social .= '<a href="'.$this->tplparams[$social].'" class="itv_social itv_'.$social.'" title="'.ucfirst($social).'" target="_blank"><i class="'.$iconclass.'"></i></a>';

από το itravel.class.php

Γιατί μόλις το άλλαξα σε...

$block_social .= '<a href="'.$this->tplparams[$social].'" class="itv_social itv_'.$social.'" title="'.ucfirst($social).'"><i class="'.$uni.'"></i></a>';

έστωσαν τα πράγματα...

Dimitris Kanatas:
Επίσης σε ορισμένα σημεία νομίζω πως υπάρχουν "" ανάμεσα στο 'Font Awesome 5 Free'

δηλαδή: font-family:"'Font Awesome 5 Free'"; στο template.css

Και στο itravel.class.php

ο κώδικας...

if ($this->tplparams['contact'] != '') {
         $has_blocks = true;
         $link = $elxis->makeURL($this->tplparams['contact']);
         $block_contact .= '<a href="'.$link.'" class="itv_contact_mail" title="'.$eLang->get('CONTACT').'">'.$eLang->get('CONTACT').'</a>';
      }
δεν αφήνει να χρησιμοποιηθούν εικονίδια πέρα από Regular Style (far). Νομίζω πως εκεί οφείλεται το πρόβλημα στο αντίστοιχο κομμάτι κώδικα που αφορά το phone (διπλανό εικονίδιο) που είναι το μοναδικό πλέον εικονίδιο (σε μένα) που δεν εμφανίζεται στο θέμα (ακόμα και στην νέα έκδοση). Αρχίζω και κάνω τα αντίστοιχα και στα module και νομίζω πως θα ολοκληρώσω την μετάβαση.

Παράλληλα αρχίζω να περνώ κλάσεις του elxis5 στο θέμα (π.χ. div.elx5_artbox) και θα ήθελα μια τελευταία βοήθεια εκεί...

Το mod_articles και mod_archive δεν μου εμφανίζει τη μορφοποίηση (συνδέσμους, παράγραφοι) του εισαγωγικού (δε ξέρω του κύριου) κειμένου... Όλα είναι μια παράγραφο π.χ. η εικόνα που επισυνάπτω. Πώς μπορώ να έχω και τη μορφοποίηση του άρθρου;

Και πάλι ευχαριστώ!

datahell:

--- Quote from: Dimitris Kanatas on June 24, 2019, 11:52:38 ---Ευχαριστούμε για το χρόνο σου. Θέλω να ελέγξεις αν είναί λάθος η παρακάτω γραμμή κώδικα...
$block_social .= '<a href="'.$this->tplparams[$social].'" class="itv_social itv_'.$social.'" title="'.ucfirst($social).'" target="_blank"><i class="'.$iconclass.'"></i></a>';

--- End quote ---

Ναι, σε ευχαριστώ για την αναφορά. Είναι λάθος και σωστά το διόρθωσες. Ενημέρωσα το template στο EDC.

Όλες οι κλάσεις του Elxis 5.x υπάρχουν στο standard.css (templates/system/css/) και τα ονόματά τους ξεκινούν με "elx5_"
Παράδειγμα: elx5_article_header

Θερμή σύσταση: μην επεξεργάζεστε το αρχείο standard.css. Υπερκαλύψτε το γράφοντας τα css rule σας στο αρχείο του template (template.css)

Παράκληση: Ανοίγετε άλλα topic για άλλα θέματα.

Στα γρήγορα για το module articles: Η html αφαιρείται (και τα plugins) και το εισαγωγικό κείμενο (όσο έχεις επιλέξει να εμφανίζεται) γίνεται μία παράγραφος. Δοκίμασε να μειώσεις τον αριθμό χαρακτήρων που εμφανίζονται. Η ιδέα του 5.x είναι άρθρα στο στυλ αυτού που φαίνεται στην εικόνα που επισυνάπτω (και παραλλαγές αυτού).

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version