Ελληνικό Forum > Βάσεις Δεδομένων

[solved] Μεταφορα δεδομένων απο μια βάση σε άλλη

(1/3) > >>

Blacksoll:
Επανέρχομαι για μια μικρή βοήθεια μια και ψιλοάσχετος........
Λοιπόν έχω ένα site burnertech.eu σε elxis 2009 απο το οποίο έκανα export απο phpmyadmin την βάση.
Έφτιαξα μια νέα καθαρή εγκατάσταση του elxis 2009.2 στο burnerservice.eu το οποίο φιλοξενείτε στον ίδιο server μια και έχω την δυνατότητα φιλοξενίας μέχρι 5 domain.
 Το πρώτο site θα κατέβει και θα παίξει μόνο το νέο.Το θέμα είναι ότι το plesk δεν με αφήνει να φτιάξω με το ίδιο όνομα βάση και user για αυτήν στην νέα εγκατάσταση οπότε παίζω με νέα ονόματα.
Όταν προσπαθώ όμως να κάνω import το sql απο την παλιά στην νέα to phpmyadmin μου λέει ότι :

#1044 - Access denied for user 'burnermanbill'@'%' to database 'burnertech09'

Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι edit με το notepad++ στο αρχείο αλλά δέν ξέρω τί και πού.....

ks-net:
δε φταιει το αρχειο.. τουλάχιστον όχι απο όσο φαίνεται  από το σφάλμα...
δεν μπορείς καν να μπείς στη βάση

κοιτα τα δικαιωματα που εχει ο χρηστης πανω στη βάση..

user_privileges


**************

στη συνέχεια το αρχείο θα χρειαστεί διορθώσεις...
search&replace  burnertech.eu->burnerservice.eu
search&replace  τα absolute-paths αρχειων και εικόνων .. αν υπάρχουν και αν θέλουν αλλαγή
και φυσικά κατόπιν διόρθωση του configuration php..

Blacksoll:
Πρόσθεσα στο export αρχείο τα DROP DATABASE  CREATE DATABASE  Add DROP TABLE  και Add IF NOT EXISTS
Έπαιξα με το search&replace και τώρα πλέον έχω άλλο σφάλμα.......

Error in ZIP archive: CRC32 checksum is not equal with the value in header information.

Μήπως να αρχίσω το copy - paste ?
Είναι και πολλά ρε γαμώτο και δύο γλώσσες.......Θα μου πάρει καμιά βδομάδα με τον ρυθμό που δουλεύω....

ks-net:
πόσο μεγάλο είναι?

- πάρε export με τις default ρυθμίσεις σε utf-8 και χωρίς καμία συμπίεση....αφού σου κάνει κόλπα!

- κάνε search&replace  .

- σώσε το αρχείο σε utf-8.

- φτίαξε μια νέα βάση με utf8_general_ci.

- κάνε import.

...........

Blacksoll:
Δέν είναι μεγάλο το αρχείο........232 KB χωρίς συμπίεση..........

Το έκανα και έτσι, έφτιαξα και τρείς - τέσσερις φορές νέες βάσεις αλλά ακόμα τζίφος.Έχει μουλαρώσει.Το παράξενο είναι ότι κάποια tables που δέν υπάρχουν τα φτιάχνει αλλά απο περιεχόμενο και κατηγορίες μηδέν.......

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version