Ελληνικό Forum > Σχετικά με το Forum

Θερμή Παράκληση!!!

(1/8) > >>

eliasan:
Καλησπέρα,

Θα σας παρακαλούσαμε να προσπαθείτε να κάνετε τις ερωτήσεις σας στα Αγγλικά, χρησιμοποιώντας το διεθνές τμήμα του forum.

Να χρησιμοποιείτε το Ελληνικό τμήμα όταν δεν μπορείτε να κάνετε διαφορετικά.

Γιατί το ζητάμε αυτό;

Γιατί έτσι θα βοηθάτε τους φίλους σε όλο τον κόσμο που χρησιμοποιούν το Elxis. Οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις θα μπορούν να διαβάζονται και από αυτούς.

Επίσης μας διευκολύνεται αφάνταστα, καθώς δεν θα χρειάζεται να μεταφράζουμε τα θέματα και να τα δημοσιεύουμε στο διεθνές τμήμα.

Με αυτό τον απλό τρόπο βοηθάτε το Elxis.

Σας παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε να υποβάλλετε τις ερωτήσεις σας στα Αγγλικά.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

rentasite:

Διάβασα και το μήνυμα που έλαβα στο μαιλ μου, και ήθελα να ανοίξω κάποιο topic σχετικό. Ευτυχώς υπάρχει ήδη, μαζί με το μήνυμα  :)

Κατανοητός ο λόγος και ο σκοπός, αλλά....

Καιρός ήταν να βρεθεί ένα CMS το οποίο να έχει 100% Ελληνική υποστήριξη. Τόσα χρόνια, ασχολούμασταν με ξένες σχετικά CMS που έπρεπε στην καλύτερη να γράφουμε Αγγλικά αν όχι κάποια άλλη ξένη γλώσσα.  Άλλα λέγαμε εμείς, άλλα καταλαβαίνανε αυτοί και μετά  *&$#$@#!)>% Να μην αναφερθώ στη διαφορά ώρας... Ρωτάς σήμερα, σου απαντούν αύριο και διαβάζεις την απάντηση μεθαύριο. Γιατί τη στιγμή που υποβάλλεις την ερώτηση αυτοί κοιμούνται κ.ο.κ.  ;D

Προσωπικά, το ότι το ELXIS έχει δημιουργηθεί από Έλληνες και (πέρα από τις λειτουργίες του) και φυσικά υποστηρίζετε στην Ελληνική ήταν για μένα ένας σοβαρός λόγος να ασχοληθώ αρκετά.

Και τώρα να γίνω λίγο κακός  :P Καλώς υπάρχει και ξένο section για τους αλλοδαπούς. Όμως όταν υποβάλλω μια ερώτηση, δεν την υποβάλλω για να βοηθήσω τους φίλους μας ανά τον κόσμο να καταλάβουν την απορία μου. Αλλά να λύσω πραγματικά το δικό μου πρόβλημα.

Για τα ποσοστά χρήσης που αναφέρθηκαν στο PM.... αυτό δεν μου λέει κάτι! Αύριο μεθαύριο αυτά μπορούν να αλλάξουν άρδην. Και είμαι σίγουρος γι αυτό. - Τότε τι θα πρέπει να κάνουμε? Να ξανα αρχίσουμε την Ελληνική γραφή?  ??? ::)

Και τέλος, γνώμη μου είναι ότι "βοηθάμε το ELXIS, διαδίδοντας το" στους Έλληνες. Που όπως ξέρουμε, είναι δύσκολοι στην αρχή να αποδεχτούν κάτι Ελληνικό  :-\ Όχι γράφοντας στα Αγγλικά.

Όλα αυτά, φιλικότατα και χωρίς κανένα ύφος... έναντι των αλλοδαπών χρηστών του Elxis.  :)





eliasan:
Καλησπέρα supernet,

Ειλικρινά χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το διάλογο.

Θα θέλαμε να ακουστούν όλες οι απόψεις, καθώς δεν έχουμε το αλάθητο.

Αφορμή για την αποστολή αυτής της επιστολής (PM) ήταν η εικόνα που παρουσιάζουν άλλα αξιόλογα open source projects τα οποία αυτοπεριορίζονται στα στενά όρια της επικράτειας τα οποία τα εγέννησε.

Αιτία αυτού είναι η προσκόλληση στη χρήση κυρίως της μητρικής τους γλώσσας.

Δεν θέλουμε να γίνεται εδώ το ίδιο λάθος.

"Προλαμβάνειν ου θεραπεύειν"

Ακόμη και επικοινωνιακά να το δεις, Ελληνικά να το δεις, μας συμφέρει όλους να προσπαθούμε να επικοινωνούμε περισσότερο στα Αγγλικά.  Με αυτό τον τρόπο, κάνουμε περισσότερους κοινωνούς των σκέψεών μας. Επικοινωνούμε καλύτερα το γνήσιο Ελληνικό πνεύμα.

Ταυτόχρονα, η δική μας απορία, η δική μας ερώτηση, γίνεται αγωγός προς τους αλλοδαπούς. Τους φέρνουμε πιο κοντά στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι έτσι υπηρετούμε περισσότερο τα Ελληνικά συμφέροντα παρά με όποιο άλλο τρόπο.

Γινόμαστε πρεσβευτές από τον τόπο μας, του τόπου μας.

Τέλος, δεν ζητάμε από κανέναν να κάνει κάτι το οποίο δεν μπορεί ή δεν θέλει. Του ζητάμε, αν μπορεί, να κάνει κάτι απλό. Που αν μπορεί να το κάνει, είναι απλό γι' αυτόν.

rentasite:

Μάλλον μεταξύ μας θα το συζητήσουμε  :o  ;D

Εγώ αυτό που λέω να κάνω, και πείτε μου τη γνώμη σας εάν το θεωρείτε σωστό:

Υποβολή ερώτησης/απορίας κλπ... στα Ελληνικά, και από κάτω αν θέλετε μια περίληψη της ερώτησης στα Αγγλικά. Αν θέλουν οι αλλοδαποί φίλοι μας, με ένα search θα βρίσκουν αυτό που θα τους βοηθήσει.

Τι λέτε;;;  :-\

datahell:
Το forum φτιάχθηκε με συγκεκριμένη δομή και  οδηγίες και αυτές ακολουθούνται. Η παράκληση του Ηλία είναι όποιος μπορεί και θέλει να γράφει τις ερωτήσεις του στο αντίστοιχο αγγλικό τμήμα ώστε να μπορούν να τις διαβάσουν και φίλοι και από το εξωτερικό και να βοηθηθούν από τις απαντήσεις. Φυσικά ποτέ δεν θα απαγορεύσουμε να γράφετε ελληνικά, αν είναι δυνατόν!

Το να γράφουμε μία περίληψη στα αγγλικά νομίζω είναι αρκετά χρονοβόρο και πρακτικά αδύνατο. Ίσως κάποιες ερωτήσεις μόνο χαρακτηριστικές είναι καλό να μεταφέρουμε στα αγγλικά στο FAQS.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version