Ελληνικό Forum > Διαχείριση

Απορία σχετικά με αυτόνομη σελίδα

(1/3) > >>

rentasite:
Καλημέρα,

πως μπορώ να κάνω, μία "αυτόνομη σελίδα" να εμφανίζεται ως πρώτη σελίδα στο site μου; Έχω δοκιμάσει, αλλά δεν μπορώ να το πετύχω.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

eliasan:
Είναι εύκολο.

Δημιουργείς στο mainmenu ένα νέο αντικείμενο μενού τύπου "Σύνδεσμος - Αυτόνομη Σελίδα " και το βάζεις πρώτο στη λίστα.

Tip: Όποιο αντικείμενο μενού βρίσκεται πρώτο στο mainmenu, χρησιμοποιείται για την εμφάνιση της πρώτης σελίδας.

rentasite:

Σ ευχαριστώ eliasan για την βοήθεια.  :)

Και κάτι ίσως λιγάκι ποιο δύσκολο. που και πάλι αφορά την περιοχή διαχείρισης.

Θέλω να ισχυροποιήσω την ασφάλεια του φακέλου /administrator Βέβαια, ένας εύκολος τρόπος είναι να κλειδώσω τον φάκελο αυτό μέσα από το control panel του hosting provider μου. Σκέφτηκα όμως τον εξής τρόπο:

Επειδή κάνω χρήση στατικής IP, θέλω να περιορίσω/επιτρέπω την πρόσβαση στον φάκελο αυτό... μόνο σε συγκεκριμένη ΙP (επιτρεπτή). Σε οποιονδήποτε άλλον να βγαίνει κάποια error page.

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό? *** Μπορούμε να το δούμε σαν feature στο ELXIS?

Eυχαριστώ για την βοήθεια σας και συνεχίστε την καταπληκτική δουλειά.  ;)

*** Είναι εφικτό με χρήση .htaccess αλλά η απορία μου είναι, αν μπορεί να ενσωματωθεί κάτι τέτοιο στον κώδικα.

datahell:
Ένα htaccess είναι η πιο απλή λύση...

rentasite:

Συνεπώς, θα μπορεί ο οποιοσδήποτε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να βλέπει το login page. Σωστά? Οπότε ο περιορισμός δεν είναι αυστηρός και η πρόσβαση δεν είναι dedicated σε κάποια συγκεκριμένη IP.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version