Ελληνικό Forum > Διαχείριση

Προβλημα στην εμφανιση εικονων

(1/2) > >>

jonylas:
Καλησπερα θελω να σας ρωτησω για ενα προβλημα
Γραφω καποιο θεμα και ενω εχω κανει upload καποια εικονα την οποια την δειχνει κανονικα μεσα στο
Mos images kai βλεπω και την προεπισκοπηση της εικονας δεξια
Μολις την κανω εισαγωγη στο κειμενο δεν την δειχνει καθολου
Δηλαδη κατι σαν να μην βρισκει το link την εικονας Ολα τα mambots ειναι ενερηοποιημενα
Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι

eliasan:
Αν εννοείς ότι δεν φαίνεται μέσα από τον editor είναι φυσιολογικό. Τα mosimages εμφανίζονται μόνο όταν βλέπεις το άρθρο στον ιστότοπο.

Αν δεν την βλέπεις και στον ιστότοπο, τότε θα χρειαστούμε περισσότερες πληροφορίες, γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία των mosimages.

jonylas:
Ηλία  δεν την βλέπω ούτε στην ιστοσελίδα ενώ ένα flash που έβαλα το βλέπω κανονικά

jonylas:
τελικά  ΤΟ βρήκα το πρόβλημα το path που χρησιμοποιεί είναι το http://www.xxxx.gr/mambots/editors/images/stories

ενώ οι εικόνες που κάνω upload μέσα από το elxis πάνε και αποθηκεύονται στο
http://www.xxxx.gr/images/stories

έκανα ένα copy τον φάκελο images/stories μέσα στο http://www.xxxx.gr/mambots/editors/
και λύθηκαν όλα τωρα που οφείλεται αυτό δεν ξέρω

rman:
Καλησπέρα
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν νομίζω ότι η σωστή λύση είναι αυτή.
Αυτό που είδα εγώ είναι ότι ανεβαίνουν οι φωτογραφίες στον σωστό φάκελο
αλλά με attribute 600 !
και έτσι βγάζει μήνυμα λάθους αντί για την φωτογραφία.
Φυσικά αν πας μέσα στο folder και το αλλάξεις τη βλέπει, αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά.


Επίσης έχω μερικά προβληματάκια ακόμα ( μερικά είναι προβλήματα)

Στον Firefox έχω προσπαθήσει να ανεβάσω σαν χρήστης κείμενα και δεν τα ανεβάζει,
δεν σε αφήνει να σώσεις το κείμενο.
Στον ίδιο browser μερικές φορές δεν μπορείς να σώσεις το κείμενο , για άγνωστους λόγους.

Στον Xplorer υπάρχουν κάποια άλλα.
Ενα από αυτά είναι ότι όταν αλλάζει στο menumanager εμφάνιση περισσότερα των 20 στοιχείων
σταματά κάπου πριν το τέλος και δεν σου δείχνει τα υπόλοιπα.
Επίσης στο νέο tool (πολύ καλό) Updiag όταν πατάς check for patches σου βγάζει αυτό
Elxis 2006.3 to 2006.4 patch
κάνοντας κλικ σε βγάζει στο 2003 ( μπορεί να κάνω λάθος)
το κατεβάζω αλλά βλέπω μέσα όλο το elxis, πως μπορώ να το κάνω update
βλέποντας όλα τα αρχεία και χωρίς οδηγίες.

Ενα άλλο πρόβλημα που έχω είναι όταν βάζω σε html τον editor και κάνω paste κάποιο javascript
η κάποιο html δεν μου βγαίνει σωστά. Καμμιά φορά το βγάζει βέβαια αλλά τις περισσότερες όχι.
Οταν επίσης κάποιο αρχείο είναι μεγάλο βγάζει μήνυμα false όταν προσπαθώ να κάνω αλλαγές
στο html.
Εδώ επίσης έχω δει ότι τα μεγαλύτερα προβλήματα με το tiny είναι στον ΙΕ.

Είμαι βέβαια καινούργιος στα mambot αλλά έχω μια πείρα σε άλλα cms και αν και με το αποτέλεσμα
είμαι ευχαριστημένος, νιώθω αρκετά μπερδεμένος στο θέμα της διαχείρισης ειδικά αν αργεί για κάποιους λόγους.
Προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλά τεστ μπορώ γιατί το  site που θα βάλουμε επάνω έχει αρκετές χιλιάδες χρηστών και θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι το elxis θα ανταποκριθεί και δεν θα κλατάρει από τις συνεχείς ανανεώσεις τις δικές μας αλλά και των χρηστών.
Εχω εντυπωσιαστεί βέβαια από τις δυνατότητες του elxis και θέλω πάρα πολύ να το δουλέψω.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να πετάμε στην πορεία.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω οι απορίες μου να βοηθάνε και άλλους.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version