Elxis CMS Forum

International zone => Türkiye => Topic started by: ahdes on July 23, 2010, 15:51:25

Title: Elxis Sık Sorulan Sorular
Post by: ahdes on July 23, 2010, 15:51:25
Elxis Nedir?

Elxis (https://www.elxis.org) açık kaynak bir İçerik Yönetim Sistemidir. Elxis (https://forum.elxis.org/) ile kolaylıkla detaylı siteler yapabilir ve yönetebilirsiniz.

Elxis ücretli mi?

Elxis cms tamamen ÜCRETSİZdir. GNU/GPL lisansına sahiptir.

Elxis'e başlamak için neler gerekli?


Elxis kurmak ve içerik eklemek için çok az sayıda şeye gereksiniminiz olacaktır. Bunlar:
    * Apache, Lighttpd vb web sunucu yazılımlarından birinin kurulu olduğu ve 5.x.x ya da üzeri versiyonda PHP kurulu bir web sunucusu.
    * MySQL, PostgreSQL ya da Oracle veritabanı.

Kod bilgisi olmayanlar kullanabilir mi?

Elxis her hangi bir programlama dili bilimeyi gerektirmez. Kurulumla gelen özellikleriyle kolaylıkla metin, resim ve video ekleyebirlir, sitenizi dakikalar içerisinde internette yayına verebilirsiniz.

Elxis'in çoklu dil desteği mevcut mu?

Elxis çok dille yayın yapmaya olanak tanıyan bir sistemdir. Ayrıca tam UTF-8 desteğine sahiptir. Elxis sağdan sola doğru yazılan Arapça, İbranice gibi dilleri de (RTL) desteklemektedir.


Elxis arama motoru optimizasyonuna elverişli mi?


Elxis, arama motoru optimizasyonu'(seo)nu destekler. Elxis arama motoru optimizasyonuna göre optimize edilmiştir ve elxis ile arama motoru dostu URL'(SEF)ler oluşturmak çok kolaydır.Elxis XHTML/CSS geçerliliğine ve tablosuz tasarıma sahiptir. Ayrıca Elxis otomatik olarak meta veri üretme özelliği ile de seo konusundaki çalışmalarınızı kolaylaştırır.


Elxis ile ne tür siteler yapabilirim?


Elxis ile kişisel site, şirket sitesi, e-ticaret sitesi, portal sitesi ..vb siteleri Elxis'in güçlü altyapısını ve fonksiyonel eklentilerini kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Elxis güvenli bir sistem midir?

Elxis çekirdek kodları güvenlik konusuna çok önem verilerek oluşturulmuştur. Ayrıca Defender, FloodBlocer gibi araçlarıyla XSS, SQL injection ve flood ataklarını önleme konusunda ve diğer güvenlik konularında daha sağlam bir güvenlik yapısı sunmaktadır.