Elxis CMS Forum

International zone => Türkiye => Topic started by: ahdes on May 12, 2008, 22:45:06

Title: Anket Bileşeni
Post by: ahdes on May 12, 2008, 22:45:06
Anket Bileşeni
                          
          Elxis kontrol paneli/ Üstmenü/ Bileşen öğesinde göreceğiniz anket bileşeni Elxis kurulumu ile gelen bir bileşendir. Sitenizde oluşturacağınız anketleri yayına sokmadan önce buradan düzenleme yapmanız gerekir. Anket yazısına tıkladığınızda açılan sayfada hazır bir anket göreceksiniz. İsterseniz bu anket üzerinde değişiklik yapabilir, isterseniz de yeni bir anket hazırlayabilirsiniz. Birden fazla anket yayınlama şansınız da vardır. Şimdi yeni bir anket hazırlayarak örnek bir çalışma gerçekleştirelim.
            
         Anket yazısına tıkladık ve açılan sayfada anket yöneticisini gördük.  Bu bölümde elxis kurulumunda hazır gelen örnek anketi göreceksiniz. Sağ üstteki; yayınla, yayınlama,  sil, düzenle, yeni, yardım tuşları ile istediklerimizi uygulayabiliriz. Yeni bir anket hazırlayacağımıza göre biz yeni tuşuna tıklıyoruz.

         Açılan sayfada, Başlık kısmına soruyu yazmanız gerekiyor. Alttaki kutucuğa ise seo başlığını oluşturuyoruz.

         Gecikme bölümündeki varsayılan değer 86400 saniyedir bu da 24 saate karşılık gelir. Bu bir kişinin o ankete 24 saat sonra tekrar oy kullanma şansı verir. Bu süreyi uzatıp,  kısaltmak sizin elinizdedir.

        Sağdaki menü öğelerini göster bölümünden de anketin hangi sayfalarda gözükmesini istediğinize karar vereceksiniz. Genelde ana sayfayı seçmeniz yeterli olacaktır. Kaydetme işleminden sonra, anketiniz hazır olacaktır. Artık yapmanız gereken site modüllerinden “anketi yayınla” diyerek, sitede yayınlamasını sağlamaktır.