Elxis CMS Forum

International zone => Türkiye => Topic started by: ahdes on May 12, 2008, 01:19:08

Title: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 01:19:08
Elxis Genel Ayarlar

Elxis sitenizin temel ayarlarının yapılacağı bölümdür. Burada yapacağınız ayarlar; configuration.php dosyasında tutulmaktadır. Bu dosyanın  chmod ayarları 644 olmalıdır, aksi takdirde sitenizin güvenliği büyük bir teklike altında demektir.
Genel ayarlar bölümüne Elxis kontrol paneli/Site/Genel ayarlar yoluyla ulaşıyoruz.
Açılan Genel Ayarlar sayfasındaki tüm sekmeleri(tab) bu konu altında sırayla inceleyeceğiz.
Title: Re: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 20:26:15
Genel Ayarlar (Site)

Site Kapalı: Siteyi yayından kaldırmak, yayın dışı ise de yayına sokmak içindir.
Site Kapalı Mesajı: Site kapalı iken görüntülenecek mesajın girildiği bölümdür.
Sistem Hata Mesajı: Herhangi bir nedenle sistem ya da veritabanı hatası oluştuğunda site açılmaz.  Bu tip durumlarda buraya yazacağınız ileti görünür.
Site Adı: Sitenizin tarayıcıların (Browser) pencerelerinde görüntülenecek adını buraya giriyoruz.
Bileşen Linkleri Giriş Seviyeleri: Bu ayar, erişim seviyeleri ile ilgili çok önemli bir ayardır. Elxis’in sahip olduğu gelişmiş erişim kontrol yönetimine; Site/Yetki Yöneticisi yoluyla ulaşabilirsiniz. Yandaki kutucuktan bu yetkinin nerelere uygulanacağını belirleyeceğiz.
•   Hiçbiri (None): Erişim denetimi uygulamak istemediğinizde kullanılır.
•   Çekirdek Bileşenler (Core Components): Erişim denetimini sadece Elxis ile gelen bileşenlere uygulamak istediğinizde kullanılır.
•    Üçüncü Parti Bileşenler (Third Party Components): Erişim denetimini sadece sonradan yüklenen  bileşenlere uygulamak istediğinizde kullanılır.
•   Tüm bileşenler (All Components): Erişim denetimini sistemde mevcut tüm  bileşenlere uygulamak istediğinizde kullanılır.
Güvenlik Kodu Uygulaması: Sitenizde kullanacağınız formlarda güvenlik kodu girişi özelliğini aktif eder. Captcha güvenlik kodu uygulaması size spam mailleri azaltmanızda yardım eder.
Yetkilendirilmemiş Linkleri Göster: Evet seçiliyse, sitenize üye olmak isteyen ziyaretçilerin, üyeliklerinin tamamlanabilmesi için, kayıt işlemleri sırasında verdikleri e-posta adreslerine Elxis tarafından otomatik olarak gönderilen e-posta’daki aktivasyon linkini tıklamaları gerekir. Bu özellik ile Elxis size, üyelerinizin e-posta adreslerinin gerçekten kendilerine ait olduğunu doğrulama imkanı verir.
Üye Kaydına İzin Ver: Üyeliğe izin verip vermeyeceğinizi ayarlamak içindir.
Yeni Kayıtlarda Aktivasyon İste: Üye kaydı yapan ziyaretçilere, üyeliklerinin aktif olması için, mail adreslerine gelecek aktivasyon maili vasıtasıyla mail adreslerini doğrulatmak içindir.
Tekil E-posta İste: Her üyeliğin farklı bir mail adresi ile olabilmesini sağlamak içindir. Sitenize zarar verme amacıyla yapılacak sahte üyelikleri önlemek için alınmış bir önlemdir.
Site Hata Ayıklama: Kodlarda yada bağlantılarda oluşan hataların ayıklanabilmesi için bunları site yöneticisine bildirerek, ayıklanmalarına yardım eder. Hata bildiriminin ne şekilde olacağı ise sunucu sekmesinden ayarlanmaktadır. Evet seçerseniz, php ve veritabanı hatalarının görüntülenmesine müsaade etmiş olursunuz. Hata raporlarının sitenizin alt tarafında görüntülenmesini istemiyorsanız Hayır butonunu seçiniz.
WYSIWYG Editör: Sitenizde kullanacağınız yazı editörünü buradan seçeceksiniz.
Liste Uzunluğu: Admin panelinde listelenecek; modül listesi, içerik öğelerinin listesi, menü listesi..vb listelerin her bir sayfasında kaç adet öğe görüntüleneceğini belirlemenizi sağlar.
Favori Site Simgesi: Tarayıcıda, site adınıza eklenen bu küçük simge(favicon); ana dizinde, images klasöründedir. Buradan istediğiniz başka bir simgeyle değiştirebilirsiniz.
Title: Re: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 21:31:22
Genel Ayarlar (Yerel)

Sitenizin, kullanacağınız yerel özelliklere göre ayarlanmasını sağlayan bölümdür.

Varsayılan Kullanıcı Paneli Dili: Sitenizin ön yüzünde  kullanacağınız lisanı seçeceğiniz bölümdür.
Varsayılan Yönetim Paneli Dili: Sitenizin yönetim panelinde kullanacağınız lisanı seçeceğiniz bölümdür.
Zaman Gösterimi: Bu özellik, sitenizde kullanacağınız zamanı seçmenizi sağlar. Buradaki değer sitenizin bulunduğu host ile bilgisayarınızdaki zaman dilimi arasındaki farktır.
Ülke Yereli: Web sitenizin yerel konum kodudur. Koddaki tr dili, TR ülkeyi utf8 ise karakter setini ifade eder. Windows kendi bilgisayarınızda (localhost) utf8 'i desteklemez.
Yerel Kontrol: Buıradaki tarih düzgün olarak görünüyorsa ayarlarınız doğru yapılandırılmış demektir.
Title: Re: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 21:44:23
Genel Ayarlar (içerik)

Sitenize ekleyeceğiniz içeriklere ilave edebileceğiniz birtakım ek özelliklerin tanımlandığı bölümdür.

Linklimiş Başlıklar: İçeriklerin başlıklarına link ekleyerek, söz konusu başlıklara tıklandığında içeriklerin ilgili kategorilerinde ve tam metin olarak yayınlanmasını sağlar.
Devamını Oku Linki: Anasayfa’da sadece giriş bölümü yayınlanan içeriklere, içeriğin tamamının açılması için “Devamını oku…” linki eklenmesi  için kullanılır.
Öğe Beğenilme/Oylama: Okuyucuların beğendikleri içeriklere oy verebilmelerini sağlar.
Yazar Adları: İçeriklere yazar adlarının eklenip eklenmeyeceğini belirlemenizi sağlar.
Oluşturulma Zamanı/Tarihi: İçeriğin oluşturulduğu tarihin görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlemenizi sağlar.
Düzenleme Zamanı/Tarihi: İçerikte yapılan değişiklik tarihinin görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlemenizi sağlar.
Tıklamalar: İçeriklerin kaç kez okunduğunun gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemenizi sağlar.
RTF Simgesi:İçeriklere RTF simgesi ekleyerek, okuyucularınızın içeriği RTF [Zengin İçerik Formatı-(Rich Text Format)] formatında görmelerine olanak tanır.
PDF Simgesi: İçeriklere PDF simgesi ekleyerek, okuyucularınızın içeriği PDF formatında görmelerine olanak tanır.
Yazdırma Simgesi: İçeriklere yazıcı simgesi ekleyerek okuyucularınızın içeriği yazdırabilmelerine olanak tanır.
E-Posta Simgesi: İçeriklere e-posta simgesi ekleyerek okuyucuların beğendikleri içeriği başkalarına tavsiye edebilmelerine olanak tanır.
Simgeler: PDF , yazdırma ve e-posta özelliklerinin simge ile mi yoksa metin olarak mı görüntüleneceğinin seçilmesine olanak tanır.
Çok Sayfalı Öğelerde İçerik Tablosu: Birden fazla sayfaya sahip içeriklerde içeriğin geri kalanını tablo şeklinde sunmaya olanak tanır. Göster seçeneğini tercih ettiğinizde bu işlem için mos_pagebreak bot’unu kullanmanıza imkan verir.
Geri Butonu: İçerik sayfalarının en altına Geri tuşunu ekleme olanağı verir.
İçerik Öğesi Yönlendirmesi: Sayfaların en altına içeriklerin kolaylıkla gezilebilmesi için, önceki ve sonraki tuşlarını eklemenize imkan verir.

Title: Re: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 21:54:57
Genel Ayarlar (Veritabanı)

Elxis'in kurulu olduğu veritabanının bilgilerini gösteren bölümdür.

Veritabanı Türü: Buradaki Buradaki değer; kurulum esnasında seçilen ve sunucunuzun desteklediği veritabanı türünü gösterir. Bunu kesinlikle değitirmeyiniz.
Kullanıcı Adı: Veritabanınızı oluştururken belirlediğiniz  adı, dolayısıyla veritabanına erişim izni olan kullanıcıyı gösterir.
Parola:Veritabanınızı oluştururken belirlediğiniz  parolayı gösterir.
Veritabanı: Veritabanınızın adını gösterir.
Veritabanı Ön Eki: Elxis'in veritabanındaki tablolarda kullandığı ön eki gösterir.
Title: Re: Elxis Genel Ayarlar
Post by: ahdes on May 12, 2008, 21:59:34
Genel Ayarlar (Metaveri)

Sitenizin arama motorları tarafından bulunabilirliğini arttırmak amacıyla, sitenizi tanımlayan ve içeriğinizle örtüşen meta verileri hazırlamanızı sağlayan bölümdür.

Genel Meta Site  Açıklaması: Sitenize ait tanımlamaların yer alacağı bölüm.
Genel Meta Site  Anahtar Kelimeleri: Anahtar sözcükler, insanların aradıkları içerikleri bulabilmek amacıyla arama motorlarında kullandıkları sözcüklerdir. Bu sebeple sitenizin içeriğini ifade edebilecek kelimelerden özenle seçilmelidirler. Anahtar kelimeleriniz 300 ila 500 arası olmalıdır.
Başlık Meta Etiketini Göster: Sitenin başlığında gezilen sayfaların adının gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlamanızı sağlar.
Yazar Meta Etiketini Göster: Sitenin başlığında gezilen sayfaların yazarının gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlamanızı sağlar.