Ελληνικό Forum > Ασφάλεια

[solved] 403 Forbidden

(1/1)

mad_max:
Όταν προσπαθώ να δώ την σελίδα μου βγάζει:

Forbidden
You don't have permission to access / on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

και στο Error Log:

Error Log
Last 300 Error Log Messages in reverse order:

[Sun Jan 21 21:29:13 2007] [crit] [client 193.92.235.143] (13)Permission denied: /home/ergasiad/public_html/.htaccess pcfg_openfile: unable to check htaccess file, ensure it is readable

Όλα ξεκίνησαν όταν προσπάθησα να αλλάξω 1 template και τσέκαρα την επιλογή  που έλεγε
για το configuration.php δεν είναι writtable.

Ξέρει κανείς πως να διορθώσω το λάθος?

ευχαριστώ

eliasan:
Το πρόβλημα διορθώθηκε.

Ξεκινούσε από το γεγονός ότι τροποποιήθηκαν τα δικαιώματα του καταλόγου public_html !!!!
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί ο χρήστης nobody να δει τα αρχεία και κατά συνέπεια, τον ιστότοπο.

Ομολογώ ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά.

Υ.Γ.
Έτυχε να φιλοξενώ το συγκεκριμένο ιστότοπο και να μπορέσω να το διορθώσω μέσω SSH.
Αν παρατηρηθεί και σε εσάς αντίστοιχο πρόβλημα, επικοινωνήστε με την εταιρεία που σας φιλοξενεί. Από τη μεριά σας, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο.

ubuntos:
νομίζω ότι μπορείς και μέσα από το cpanel-->file manager-->επιέγεις τον public_html folder-->change permissions και τον επαναφέρεις στην αρχική του μορφή  ;)

rentasite:

--- Quote from: eliasan on January 21, 2007, 22:32:35 ---Αν παρατηρηθεί και σε εσάς αντίστοιχο πρόβλημα, επικοινωνήστε με την εταιρεία που σας φιλοξενεί. Από τη μεριά σας, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο.
--- End quote ---

Μου τυχε πριν λιγο το ίδιο. Πήγα να το διορθώσω με τον τρόπο που ανέφερε ο ubuntos. Αλλά είπα να δοκιμάσω και μέσω FTP. Και δούλεψε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μια χαρά επανήλθε.  ;)

Navigation

[0] Message Index

Go to full version