Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

Καλή αρχή

<< < (2/5) > >>

eliasan:
Να διευκρινήσουμε ότι αυτό το SMF forum, μπορεί να γεφυρωθεί με το Elxis και να γίνει αναπόσπαστο τμήμα του. Π.χ. να εμφανίζεται μέσω του Elxis σαν να είναι component.

Δεν το υλοποιήσαμε όμως έτσι, γιατί το elxis.org θα είναι εντελώς ελεύθερο (δεν θα χρειάζεται εγγραφή για να λάβεις πληροφορίες ή να διαβάσεις ένα άρθρο).

Αν υλοποιούσαμε την γεφύρωση, αναγκαστικά θα διαχειριζόμασταν χρήστες και εγγραφές. Αυτό δεν το θέλαμε.

Έτσι η εγγραφή, περιορίζεται μόνο στο forum!

Βέβαια, τα τελευταία μηνύματα θα προβάλλονται και στο elxis.org.

CREATIVE Options:
Καλή αρχή και απο εμένα Γιάννη και Ηλία.

Theo:
Καλή επιτυχία με την προσπάθειά σας!

Είναι πραγματικά ωραίο να βλέπεις να ξεκινάει ένα open source project / fork από Ελληνες.
Δούλεψα με το Mambo για δύο περίπου χρόνια μεταξύ 2003-2004, αλλά σε κάποιο σημείο με αποθάρρυναν οι διάφοροι περιορισμοί του (internationalization, templating system, content model, multi-sites, security και διάφορα άλλα) και με έστρεψαν στην αναζήτηση άλλου CMS.

Προς το παρόν δουλεύω με το eZ publish, όχι βέβαια ότι αυτό δεν έχει τους δικούς του "περιορισμούς" αλλά σίγουρα δεν έχει τις παραπάνω στοιχειώδεις ελλείψεις όπως το Mambo / Joomla και ταυτόχρονα έχει πολύ καλά στοχευμένο μάρκετινγκ έτσι ώστε να βοηθά τους επαγγελματίες να προωθήσουν τις υπηρεσίες τους σε ιδιωτικές και δημόσιες επιχειρήσεις.

Πιστεύω ότι το εγχείρημά σας έχει πολύ σωστό στόχο και ότι αν καταφέρετε να αναπτύξετε/συμπληρώσετε όλες αυτές τις βασικές ελλείψεις του Mambo / Joomla και ταυτόχρονα να δώσετε στο project περισσότερη σοβαρότητα και προσανατολισμό από πλευράς μάρκετινγκ (π.χ. με αποφυγή ανούσιων υπερβολών του στύλ "...is one of the most powerful Open Source Content Management Systems on the planet...") θα έχετε πολλές πιθανότητες επιτυχίας.

Και πάλι σας εύχομαι καλή δύναμη!

eliasan:
Καλησπέρα Sirigo, Καλησπέρα Theo.

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια!

Theo, μίλησες σωστά. Πράγματι το marketing είναι σημαντικό κομμάτι της όποιας επιτυχίας του όποιου προϊόντος.

Ξέρουμε ότι έχουμε στα χέρια μας ένα πολύ καλό προϊόν. Όσοι το έχουν δει και δεν αναφέρομαι σε μη γνώστες, έχουν εντυπωσιαστεί.

Αυτό όμως δεν είναι αρκετό, όπως σωστά παρατήρησες. Θέλει επιμονή και προσπάθεια και σε άλλους τομείς.

Όταν με το καλό πάρετε το Elxis στα χέρια σας, και αν σας αρέσει αυτό που θα δείτε, θα θέλαμε την βοήθειά σας, όπως και όσο μπορείτε.

BlackStar:
Με τη σειρά μου και εγώ να ευχηθώ καλή αρχή και καλή επιτυχία στο 100% ελληνικό εγχείρημα για τη δημιουργία ενός CMS αξιώσεων.

Μετακινούμαι στην κοινότητα του Elxis, ερχόμενος απο την κοινότητα του Mambo και ελπίζω να βοηθήσω όσο μπορώ στο Project αυτό.

Δεν σας κρύβω τον ενθουσιασμό μου αλλά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα και απο τη σφαίρα της λογικής, ήδη παίζω με το Elxis και προσπαθώ να ανακαλύψω διάφορα bugs/ελλείψεις, ελπίζω να σας βοηθήσουν οι ανακαλύψεις μου.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version