Ελληνικό Forum > Βάσεις Δεδομένων

Όγκος βάσης δεδομένων

(1/7) > >>

ArXoS:
Γεια σας. Σε ένα elxis που έχω εγκαταστήσει με δικαιώματα δημοσίευσης στα μέλη, έχω φτάσει σε 4 μήνες τις 1000 δημοσιεύσεις ..

Με προβληματίζει ο αριθμός των δημοσιεύσεων, και ο ρυθμός που αυξάνει καθημερινώς.
Πρέπει να προσέξω κάτι; Υπάρχει όριο το σύνολο των δημοσιεύσεων; Επηρεάζει την ταχύτητα και πόσο; Γενικά, έχω προβληματισμούς σε αυτό το θέμα. Αν έχετε εμπειρίες με τις μεγάλες βάσεις, γράψτε μου καμιά συμβουλή για τώρα ή για το μέλλον ..

datahell:
Η επιβάρυνση είναι κατά 95% στην Mysql. Αν η Mysql σου είναι ρυθμισμένη κατάλληλα και ο server μπορεί να αντέξει μεγάλους φόρτους τότε μπορεί να δεχθεί δεκάδες ή και εκατοντάδες χιλιάδες άρθρα και μεγάλη κίνηση. Στα πολύ μεγάλα site πάντως χρησιμοποιούν ξεχωριστό μηχάνημα για τη βάση δεδομένων. Αν το site σου μεγαλώσει πολύ και ο host σου δεν σε καλύπτει ίσως θα πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις για load balance στο internet και να προσανατολιστείς σε δικό σου μηχάνημα ειδικά για αυτό το site. Πάντως αν το σκεφτείς υπάρχουν πάμπολα forum που έχουν χιλιάδες άρθρα μέσα και ενώ τρέχουν σε φυσιολογικούς server δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Βέβαια ένα site είναι πολύ πιο απαιτητικό από ένα forum.

Αυτό που μπορείς στο elxis να κάνεις για να ελαφρύνεις την πίεση στη βάση είναι:
1. Ξήλωμα όσον mambot δεν χρησιμοποιείς. Κράτα μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Τα mambot είναι θάνατος για τη βάση δεδομένων.
2. Αναβάθμιση σε Elxis 2008 και ενεργοποίηση cache σε περιεχόμενο και modules (έλεγξε καλού κακού αν η cache σου δίνει καλύτερα αποτελέσματα - το elxis 2008 έχει ενσωματωμένο benchmark). Αύξηση του χρόνου της cache σε μερικές ώρες (για site σε μία γλώσσα ως και μία ημέρα μπορείς να βάλεις άνετα! ) Προσοχή: το elxis 2008 έχει πολλές βελτιώσεις και διορθώσεις στην χρήση της cache. Δεν συστήνω την ενεργοποίηση της cache σε 2006.x!
3. Αν χρησιμοποιείς το κλασικό SEF ή SEF τρίτου κατασκευαστή αναβάθμιση σε 2008 και χρήση του SEO PRO.
4. Χρήση αρχείου για τα παλιά αντικείμενα περιεχομένου (archive)
5. Συχνό optimization της βάσης (μπορείς να το κάνεις και μέσα από τη διαχείριση του 2008) και τακτικό backup.
6. Απενεργοποίησε ότι δεν χρησιμοποιείς.

Πληροφοριακά: το μέγιστο μέγεθος ενός πίνακα στη mysql με storage engine MyISAM είναι 2TB (τέραμπάϊτ) ενώ με InnoDB 64TB. Πράγμα που σημαίνει δεκάδες φορές μεγαλύτερο από ολόκληρο το δίσκο του server σου...

Το πρόβλημα με τις βάσεις υπάρχει κυρίως όταν έχεις αυξημένη κίνηση επισκεπτών στο site σου (μερικές χιλιάδες μοναδικών επισκέψεων την ημέρα και άνω). Αν απλά έχεις πολύ υλικό δεν υπάρχει πρόβλημα. Το λέω αυτό επειδή φαντάζομαι για πιο site μιλάς και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Απλά γίνεται λίγο δύσκολος ο χειρισμός του στη διαχείριση.

ArXoS:
Σωστά… έχεις απόλυτο δίκιο .. αν είναι κάτι που πρέπει να ξηλωθεί πρώτα, είναι όλα τα άχρηστα mambots που κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και δε χρησιμοποίησα ποτέ τελικά ..
Α, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση ..

Για το elxis 2008, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αλλά φοβάμαι να το πειράξω (βλέπεις, ακολουθώ την αρχή που λέει, πράγμα που δουλεύει μην του βάζεις χέρι. Θα τα πούμε αυτά σε άλλη ενότητα για να μην φύγουμε από το θέμα!!).

Τι ακριβώς είναι το load balance ? Όταν λές για δικό μου μηχάνημα, εννοείς τον προσωπικό μου υπολογιστή με static IP  ή σε server καπαρωμένο ?

Και κάτι άλλο. Το achive γιατί λες ότι θα βοηθήσει? Μπορείς να μου εξηγήσεις ?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά φίλε datahell   

datahell:
Η αλλαγή σε 2008 είναι επίπονη αλλά αξίζει για πάρα πολλούς λόγους και ειδικά σε ωραία και φτασμένα site. Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το κάνεις από μόνος σου. Το load balance είναι μία τεχνική διαμοιρασμού του φόρτου ενός site (μιλάμε για ΜΕΓΑΛΑ site) σε περισσότερα του ενός μηχανήματα. Δικό σου μηχάνημα εννοώ ένα server δικό σου (όχι στο σπίτι σου βέβαια!) που να τρέχει μόνο ένα site. Το archive ξεχασέ το για το site σου, ταιριάζει κυρίως σε ειδησιογραφικά/ενημερωτικά site. Βοηθάει ως εξής: αφαιρεί πολύ όγκο από το κυρίως περιεχόμενο του site. Οι επισκέπτες κυρίως ενδιαφέρονται για τις νεότερες προσθήκες. Είναι διαφορετική η πίεση στη βάση όταν κάποιος μπαίνει σε μία κατηγορία που έχει 150 άρθρα από μία κατηγορία που έχει μόλις 10. Το αρχείο στην πράξη χρησιμοποιείτε σπάνια από τους χρήστες αλλά είναι ένας έξυπνος τρόπος και να έχεις όλο το υλικό σου δημοσιευμένο και να μην πιέζεις πολύ την Mysql.

ArXoS:
ωχ .. επιπονη ακούω ..


Έχεις δίκιο πάντως σε όσα λες. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Οτι δηλαδή δεν είναι το μέγεθος της βάσης, αλλά και το πως παρουσιάζεις της ενότητές σου. Θα κοίτάξω λοιπόν να κάνω πιο οργανωμένες της παρουσιάσεις μου. Το achive, δυστηχώς δε μου χρησιμεύει ... οι δημοσιεύσεις μου είναι πάντα επίκαιρες ..


Κάτι άλλο (ίσως και off topic, επειδή από ότι κατάλαβα επισκέυτηκες το σιτε μου). Το να το γυρίσω σε edir, θα πρέπει οι (1000) δημοσιεύσεις αυτές να περαστούν από την αρχή μία μία στις βάσεις του edir ή μπορεί να περαστούν από αντικείμενα περιεγχομένου σε αντικείμενα edir (χωρίς να χαθούν βεβαίως τα στοιχεία του μέλους) ???
(και μια και βγήκαμε εκτος θέματος!!) Το edir μήπως δεν επιβαρύνει τόσο τη βάση δεδομένων στον ίδιο αριθμό δημοσιεύσεων?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version