Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

Πρόβλημα στους απλούς συνδέσμους σε άρθρα για λήψη PDF & Πρόβλημα στο pathway

(1/3) > >>

Dimitris Kanatas:
Γεια σας παιδιά...

Θέλω να ρωτήσω...

01. Εμφανίζει και σε εσάς πρόβλημα στη λήψη αρχείων pdf σε απλούς συνδέσμους των άρθρων σε κινητές συσκευές; H google, είδα στις αναζητήσεις, μου εμφανίζει μήνυμα πως οι σύνδεσμοι αυτοί δεν είναι συμβατοί για κινητές συσκευές. Και πραγματικά δεν εμφανίζει π.χ. ένα αρχείο pdf σε κινητό λόγω πολλών ανακατευθύνσεων του συνδέσμου (γιατί άραγε;).

Γιάννη το Download είναι καλό αλλά δε δίνει δυνατότητα αποθήκευσης σε διάφορους φακέλους και απαιτεί αρκετά βήματα για ανέβασμα. Μπορείς στην αναβάθμιση Elxis 5 να ενσωματώσεις την δυνατότητα ανεβάσματος αρχείων στο ckeditor και γενικά να δουλέψεις τη διαχείριση των αρχείων για λήψη να γίνει λίγο πιο εύκολη και με δυνατότητα αποθήκευσης σε διαφόρους φακέλους.

02. Όταν ο τίτλος ενός άρθρου είναι μεγάλος στη διαδρομή pathway αλλάζει γραμμή και χάνεται (κρύβεται). Είναι βέβαια θέμα template... αλλά υπάρχει κάποιος έτοιμος κώδικας για template (IOS Travel) ώστε με ορισμό κάποιου αριθμού χαρακτήρων το πεδίο τίτλος να κόβεται στο pathway και να μετατρέπεται σε τελείες μέρος του όταν κάποιος εισέρχεται στο άρθρο.

π.χ.  "Οδηγίες για τη διαχείριση της ύλης των μαθημάτων όλων των τάξεων του Δημοτικού σχολείου" το pathway να δίνει "Οδηγίες για τη διαχείριση.....Δημοτικού Σχολείου"

Ευχαριστώ παιδιά!

nikos:

--- Quote from: Dimitris Kanatas on October 07, 2018, 19:29:43 ---Γεια σας παιδιά...

Θέλω να ρωτήσω...

01. Εμφανίζει και σε εσάς πρόβλημα στη λήψη αρχείων pdf σε απλούς συνδέσμους των άρθρων σε κινητές συσκευές; H google, είδα στις αναζητήσεις, μου εμφανίζει μήνυμα πως οι σύνδεσμοι αυτοί δεν είναι συμβατοί για κινητές συσκευές. Και πραγματικά δεν εμφανίζει π.χ. ένα αρχείο pdf σε κινητό λόγω πολλών ανακατευθύνσεων του συνδέσμου (γιατί άραγε;).

....


--- End quote ---

Όχι, δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα η λήψη αρχείων pdf σε κινητά, από συνδέσμους με χρήση του download plugin.

perseas:
Χρησιμοποιώ το plugin Download v1.2 με 1.600 αρχεία PDF για κατέβασμα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα αρχεία μου pdf έχουν βέβαια χαρακτήρες λατινικούς και χωρίς κενά. Ίσως αυτό να σε βοηθήσεις να αναγνωρίζονται καλύτερα.

Dimitris Kanatas:
Παιδιά το πρόσθετο Download...
α) δεν αποθηκεύει σε διάφορους φακέλους (για ftp πρόσβαση και οργάνωση).
β) χρειάζομαι να βάζω συνδέσμους για λήψεις και στο εισαγωγικό κείμενο των άρθρων.
γ) απαιτεί περισσότερες κινήσεις από τη δημιουργία απλών συνδέσμων προς τα αρχεία.

nikos:
Eφόσον σε δυσκολεύει η χρήση του download plugin και δεν σε διευκολύνει με τα διάφορα αρχεία σου οργανωμένα σε διάφορους φακέλους, τότε εναλλακτικά βάλε στα άρθρα σου απλά pdf links (χωρίς χρήση του download plugin) θέτοντας αν θες για λίγο καλύτερο styling στο css του template σου μια κλάση τέτοια ώστε να δείχνει στον επισκέπτη ότι πρόκειται για σύνδεσμο σε pdf έγγραφο. Βέβαια έτσι χάνεις το μέτρημα των λήψεων που σου δίνει το download plugin.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version