Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

Εναρμόνηση Elxis με τον GDPR

(1/1)

perseas:
Ο νέος Πανευρωπαϊκός Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (GDPR) είναι απο σήμερα (25-5-2018) σε εφαρμογή.
Σε κάθε περίπτωση εγγραφής νέου χρήστη στο elxis CMS σε οποιοδήποτε site και ειδικότερα στα ηλεκτρονικά καταστήματα, το υποκείμενο των προσωπικών δεδομένων μεταβιβάζει τα στοιχεία του, στον διαχειριστή στης ιστοσελίδας ή τον εκάστοτε ορισθέντα υπεύθυνο της επιχείρησης για την διαχείρηση - επεξεργασία και ασφαλή τους φύλαξη.
Πιστεύω ότι η τροποποίηση του Elxis CMS είναι επιβεβλημένη ώστε όσοι χρησιμοποιούν το Elxis σε οποιοδήποτε  site με εγγεγραμμένα μέλη, με το Open Shop , ή αλλα ηλεκτρονικά καταστήματα ή το module Newsletter για να είναι σε πλήρη συμμόρφωση με την νέα νομοθεσία της Ε.Ε. για την προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Προτάσεις
Η άποψή μου είναι να προσαρμοστεί το com_user και κατά την εγγραφή οποιουδήποτε νέου χρήστη να υπάρχουν στη φόρμα εγγραφής δυο checkboxes 1. "Συναινώ και παρέχω τη ρητή συγκατάθεσή μου για την διαχείρηση και επεξεργασία όλων των προσωπικών μου δεδομένων" και 2. "Συμφωνώ με τους όρους και προϋποθέσεις". Τα κουτιά επιλογής να τεθούν επιπλέον της ήδη υπάρχουσα λειτουργίας κατά την εγγραφή χρήστη.

Τα δεδομένα αυτά πρέπει να αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων και να είναι μεν εμφανή στον εγγεγραμμένο χρήστη στο κέντρο χρηστών αλλά μόνο ο διαχειριστής να έχει δικαίωμα να τα τροποποιεί (σε περίπτωση ανάκληση συγκατάθεσης).

Να εναρμονιστεί το com_user για τους ήδη εγγεγραμμένους χρήστες μέλη με την Προστασία Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (GDPR)  θα πρέπει κατα τη γνώμη μου:
- Δημιουργία επιπλέον πεδίου στον πίνακα `elx_users` για αποθήκευση των δεδομένων, συμφωνίας ή όχι με τους όρους χρήσης.
- Να δημιουργηθεί μια επιπλέον καρτέλα στην Επεξεργασία προφίλ χρήστη με το κείμενο δήλωσης της αποδοχής και συναίνεσης χρήσης των προσωπικών δεδομένων του και γενικότερα της αποδοχής των Όρων και Προυποθέσεων της ιστοσελίδας.
- Να τεθεί επιλογή αδρανοποίησης (ή σε κατάσταση «προσωρινής αναστολής» (suspend)) του λογαρισμού ήδη εγγεγραμμένου χρήστη  δηλαδή να έχει δικαίωμα να εισέλθει ο χρήστης στο λογαριασμό του, αλλά αν δεν έχει συμφωνήσει με τη χρήση των δεδομένων του να ανακατευθύνεται σε σελίδα με τα checkboxes και σε θετική αποδοχή να είχει δικαίωμα εισόδου στο περιεχόμενο του site.

Τέλος μια σύσταση για όσους χρησιμοποιούν το module Newsletter για μαζική αποστολή εμπορικών μηνυμάτων, θα πρέπει , οι αποδέκτες να έχουν δώσει τη συγκατάθεσή τους γιαυτό.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version