Ελληνικό Forum > Γενικά Θέματα για το Elxis CMS

failed to open stream: Permission denied

(1/1)

ROUBOS:
Καλησπέρα,
Παρουσιάζετε πρόβλημα στην σελίδα (alithiafm.gr) με κάποια modules και εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:
require_once(/var/www/vhosts/alithiafm.gr/httpdocs/mambots/content/botflowplayer.php): failed to open stream: Permission denied

Η σελίδα είναι 2009.3, και προχθές απλά έβγαζε σφάλματα. Μπαίνοντας μέσω FTP αλλά και στο file manager του Plesk είδα περίεργα permissions σε αρχεία και φακέλους.

Δεν μπόρεσα να φτιάξω τα permissions παντού, καθώς κάποιοι φάκελοι των Modules που βγαίνει το σφάλμα ανήκουν στον χρήστη apache και δεν έχω δικαίωμα να αλλάξω permissions.

Πήρα support της webhosting εταιρίας και μου είπαν πως το firewall ακυρώνει το φόρτωμα ενός module (mambot) που θυμίζει κακόβουλο.

Μου ζήτησαν να ακυρώσω το module από την διαχείριση (είναι bot) ή να πληρώσω για VPS αυτόνομο hosting.

όταν απενεργοποιώ το bot όμως, βγάζει σφάλμα άλλο Bot. Και είναι bots  που δεν έχουν σωστά permissions και user τον apache.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Θέλω να το φτιάξω και να κάνω νέα εγκατάσταση σε Elxis 4 και να μεταφέρω τα αντικείμενα περιεχομένου.   

Ευχαριστώ.

EDIT: Τους ζήτησα να αλλάξουν user και permissions στους φακέλους και τα αρχεία. Πιστεύω πως αυτό θα το φτιάξει. Και το συντομότερο σε elxis 4. Το πρόβλημα είναι πως όταν προσπάθησα να μεταφέρω τα περιεχόμενα από την μία βάση στην άλλη, δεν τα βρήκε να τα μεταφέρει όλα.

datahell:
Έχουμε κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου εδώ και χρόνια. Το Elxis 2009.x είναι παρωχημένο λογισμικό, πρέπει να κάνεις την μετάβαση σε Elxis 4 άμεσα. Βάλε Elxis 4 και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έχει το site σου. Θέλει ψάξιμο από μέσα αλλά ψιλιάζομαι ότι στο  χάκεψαν. Μπορείς να το μεταφέρεις σε Elxis 4 ακόμα και τώρα. Τα πάντα φτιάχνονται.

ROUBOS:
Ναι το ξέρω.
Πρέπει το συντομότερο να πάμε σε Elxis 4.

Το site δεν είναι προσωπικά δικό μου, και αν και τους το λέω εδώ και πολύ καιρώ, δεν ακούνε. Τώρα όμως ήρθε η ώρα.

Με τις οδηγίες αναβάθμισης έτσι ώστε να μεταφέρουμε αντικείμενα περιεχομένου από το παλιό DB στο καινούργιο, δεν μου έβρισκε όλα τα αντικείμενα (άρθρα).
Θα το κάνω πάντως πριν το τέλος της εβδομάδας.

Ευχαριστώ.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version