Ελληνικό Forum > Δημόσιο Βήμα

Ενδοκοινοτικές συνναλαγές

(1/5) > >>

datahell:
Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει καλά τα των ενδοκοινοτικών συναλλαγών σε σχέση με το αντικείμενό μας (παροχή υπηρεσιών για ανάπτυξη ιστοσελίδων ή ηλεκτρονικά λαμβανόμενου λογισμικού) να μας διαφωτίσει σε κάποια πράγματα; Γιατί όσο διαβάζω στο internet βρίσκω όλο και περισσότερες απόψεις. Ο καθένας λέει διαφορετικά πράγματα, απίστευτο χάος.

Οι ερωτήσεις είναι απλές:

1) Έλληνας παρέχει υπηρεσία σε πελάτη από ΕΕ που δεν είναι αναγραμμένος στο VIES. Βάζει ΦΠΑ; Πόσο;
2) Έλληνας παρέχει υπηρεσία σε πελάτη από ΕΕ που είναι αναγραμμένος στο VIES. Βάζει ΦΠΑ; Πόσο;
3) Έλληνας παρέχει υπηρεσία σε πελάτη από χώρα εκτός ΕΕ (πχ Ρωσσία). Βάζει ΦΠΑ; Πόσο;

Ως υπηρεσία: κατασκευή ιστοσελίδας, ηλεκτρονικά λαμβανόμενο λογισμικό, φιλοξενία ιστότοπου.

CREATIVE Options:
Από την εμπειρία μου:
1) Άρα απόδειξη, Τον ανάλογο φόρο που θα έβαζες και σε πελάτη από την Ελλάδα
2) Άρα τιμολόγιο, Όχι δεν βάζεις ΦΠΑ, αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχει ενδοκοινοτικές συναλλαγές, με αντίγραφο τις έναρξης επιτηδεύματος που αναφέρει ότι έχει ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
3) Για απόδειξη & τιμολόγιο τον ανάλογο φόρο που θα έβαζες και σε πελάτη από την Ελλάδα

Ρώτησα και τον λογιστή μου, και περιμένω απάντηση αύριο.

webgift:
Καλά το θέμα αυτό έρχεται και δένει σε κάτι που θέλω να κάνω και εγώ και ρώτησα τον Νίκο προχθές.
Ούτε συννενοημένοι να ήμασταν Γιάννη.  :D

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό.

datahell:
Έτσι πρέπει να είναι ρε Νίκο αλλά θέλω μία απόλυτα έγκυρη πληροφόρηση. Φαντάζομαι αυτό το θέμα ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα αφού έχουμε πάνω-κάτω τις ίδιες ασχολίες και πρέπει να το διασαφινίσουμε αυτό απόλυτα και να αποτελέσει οδηγό για όλους. Εμένα ο λογιστής μου δεν το γνώριζε καλά το θέμα και έχω κάνει παπαριές...

CREATIVE Options:
Αύριο θα σας έχω 100% απάντηση από το λογιστικό γραφείο.

Υπομονή μέχρι αύριο.


Off topic: Σταύρο ξέχασα να σου απαντήσω σε κάτι ;

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version