Ελληνικό Forum > Γλώσσες - Πολυγλωσσία

Δεν βλέπω default τα Ελληνικά στα κείμενα του site.

(1/1)

cbal:
Μόλις έχω εγκαταστήσει το elxis και έχω επιλέξει Published και default μόνο την ελληνική γλώσσα. Τα κείμενα όμως, όπως εμφανίζονται στο site, είναι Αγγλικά όπως επίσης και τα μενού και οι περιγραφές όπως π.χ. Polls κλπ.

Επίσης στο global configuration έχω επιλέξει Default frontend language:Greek και el_GR.utf8

Πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο?

To site είναι το http://www.sv-success.gr

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

eliasan:
Καλησπέρα,

Δεν βλέπω κάτι παράξενο.

Η εξ ορισμού εγκατάσταση περιέχει ενδεικτικό περιεχόμενο στα Ελληνικά. Είναι λοιπόν φυσιολογικό να βλέπεις κείμενα στα Αγγλικά.

Επίσης, οι τίτλοι των modules είναι και αυτοί στα Αγγλικά. Οπότε και αυτό φυσιολογικό.

datahell:
Μία χαρά είναι τα ελληνικά στο site σου. Πρέπει λίγο να καταλάβουμε πως δουλεύει η πολυγλωσσία του elxis. Γράφεις ένα κείμενο και του ορίζεις σε ποιες γλώσσες να εμφανίζεται. Μπορείς να βάλεις μία ή περισσότερες ή και όλες τις γλώσσες. Το ίδιο συμβαίνει και με τα μενού, modules κλπ. Το elxis δεν σου κάνει τη μετάφραση (αν και κάνει και αυτό σε άλλη όμως λειτουργία), εσύ γράφεις τα κείμενα και το τι εμφανίζεται εξαρτάται από τις δικές σου ρυθμίσεις. Αν θες γράφεις ένα κείμενο στα ρώσικα και του λες να εμφανίζεται όταν ο χρήστης έχει επιλέξει τη γερμανική γλώσσα. Λάθος, αλλά αν θες το κάνεις.Τα προκαθορισμένο κείμενα που έρχονται με την εγκατάσταση είναι ως επί των πλείστον για όλες τις γλώσσες. Δοκίμασε να αλλάξεις αυτές τις ρυθμίσεις, να προσθέσεις δικά σου κείμενα κλπ.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version