Ελληνικό Forum > Γλώσσες - Πολυγλωσσία

[solved] Πώς μπορω να μεταφράσω και το μενου;

(1/1)

nkod:
Εννοώντας...

Έχω τις κατηγορίες MAin Menu - Other menu klp klp ... πως θα μπορέσω στην αλλαγή της γλώσσας να μεταφράζονται ΚΑΙ αυτά τα πεδία και όχι μόνο τα κείμενα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση

eliasan:
Αφού ολοκληρώσεις τη δομή που θέλεις να έχει ένα μενού (π.χ. Other Menu), μπορείς να δημιουργήσεις ένα αντίγραφο του αντίστοιχου module (τώρα θα έχεις 2 μενού με το όνομα Other Menu).

Πηγαίνεις στο αρχικό Other Menu και ορίζεις να εμφανίζεται όταν η επιλεγμένη γλώσσα είναι τα Αγγλικά.
Πηγαίνεις στο δεύτερο Other Menu, αλλάζεις το όνομά του σε π.χ. "Άλλο Μενού" και ορίζεις σαν γλώσσα εμφάνισης τα Ελληνικά.

Τώρα θα έχεις το ίδιο module να εμφανίζεται με τον σωστό τίτλο, ανάλογα με την επιλεγμένη γλώσσα.

nkod:
Eliasan αυτή τη διαδικασία την ξέρω...δεν μπορώ να βρώ όμως πώς δίνω γλώσσες στα menu.Πάω από Menu manager, επιλέγω το menu Που θέλω, κάνω edit και μου βγάζει:

Menu Details 
Menu Name:     mainmenu  |i| <-information

Δεν μου βγάζει επιλογή γλώσσας.... :(
 

eliasan:
Είναι φυσιολογικό να μη σου δίνει επιλογή γλώσσας σε αυτό το σημείο γιατί δεν έχει κανένα νόημα.

Μπορείς να δημιουργήσεις ένα μενού που να το ονομάζεις στο Menu Manager theGreatestMenuEverBuild και να το παρουσιάζεις στον ιστότοπο μέσω ένος module που το όνομά του είναι π.χ. "Δοκιμαστικό Μενού".

Η επιλογή γλώσσας και ο αντίστοιχος τίτλος που θα εμφανίζεται π.χ. "Δοκιμαστικό Μενού" δίνονται από το module που θα εμφανίσει το συγκεκριμένο μενού και μόνο από εκεί.

nkod:
1000 ευχαριστω again...

Βοήθησε πολύ βεβαια και ο ΘΕΟΣ datahell.

να σαι καλα γιαννη μου...

Navigation

[0] Message Index

Go to full version